Drewno to materiał wysoko ceniony z właściwości użytkowe – przede wszystkim znakomity stosunek masy własnej do oferowanej wytrzymałości przy jednoczesnym korzystnym poziomie cenowym. Niestety z uwagi na naturalne charakter, a więc fakt, że jest zbudowane z substancji o pochodzeniu organicznym, jest ono jednocześnie podatne na działanie różnych czynników zewnętrznych, a zwłaszcza wpływ wilgoci, inwazję szkodników, pojawienie się grzybów oraz ogień. Na szczęście wszystkim tym problemom można łatwo zaradzić, stosując odpowiednią impregnację prawidłowo dobranymi preparatami. Zabiegom tym poddawane jest także drewno konstrukcyjne oferowane przez tartak Tomax – producenta wyrobów drewnianych z lubelskiego. Przekonajmy się, dlaczego impregnacja jest tak istotna i sprawdźmy, jak się odbywa.
0 Komentarze
Suszenie drewna to kluczowy etap w procesie jego obróbki, który decyduje o jakości finalnego produktu. Właściwe przeprowadzenie tego procesu pozwala na uzyskanie wyrobów o odpowiedniej wilgotności, wytrzymałości i trwałości. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej temu procesowi oraz dowiemy się, jak przebiega suszenie drewna w praktyce.
Budownictwo drewniane cieszy się coraz większą popularnością wśród inwestorów, pragnących stworzyć unikatowe i ekologiczne budynki. Wykorzystanie bali drewnianych w tym celu pozwala na osiągnięcie wyjątkowych efektów estetycznych i funkcjonalnych, a także zminimalizowanie negatywnego wpływu na środowisko.
Tarcica strugana to jeden z najpopularniejszych produktów drzewnych, który ze względu na swoje zalety ma wiele zastosowań w różnych dziedzinach i przemysłach. Czytając poniższy artykuł, dowiesz się, jakie dokładnie może mieć zastosowanie tarcica strugana.
Pytanie o różnicę między tarcicą z drzew iglastych oraz tarcicą z drzew liściastych pada często przed rozpoczęciem budowy. Ich odrębność dotyczy głównie właściwości mechanicznych i wyglądu. Przeczytaj poniższy artykuł, aby przekonać się, który rodzaj tarcicy lepiej odpowiada na Twoje potrzeby.
Drewniana boazeria to element wystroju, który większości kojarzy się z mało stylową dekoracją lat 80. i 90. ubiegłego wieku. Choć deski jako element dekoracyjny nie wyszły z mody, to ich nowoczesne wykończenie i zastosowanie stało się hitem ostatnich lat. Czytając poniższy artykuł, dowiesz się, jak nudną i staroświecką boazerię zamienić w stylową ozdobę wnętrza.
Drewno to jeden z najlepszych materiałów konstrukcyjnych dzięki trwałym właściwościom. Tak jak inne elementy konstrukcyjne, tak samo tarcicę można sklasyfikować pod względem jej jakości, a co za tym idzie – ceny. Odpowiednie materiały budowlane to jednak podstawa przy budowie solidnych i wytrzymałych konstrukcji, dlatego przed dokonaniem wyboru tarcicy, warto zwrócić uwagę na wybrane parametry tego surowca. Więcej na ten temat znajdziesz w poniższym artykule.
Frezowanie to jedna z najczęstszych metod obróbki drewnianego materiału. Polega ona na nadawaniu drewnu oczekiwanego kształtu przy pomocy frezarki wyposażonej w ruchome obrotowe ostrza. Dzięki tej metodzie możliwe do wykonania są zarówno proste żłobienia, jak i skomplikowane płaskorzeźby, a łatwość użycia nowoczesnych frezarek sprawia, że z powodzeniem korzystają z nich zarówno specjaliści, jak i amatorzy.
Drewniane okna i drzwi to rozwiązanie ponadczasowe. Pomimo pojawiania się na rynku coraz nowszych rozwiązań technologicznych, liczba amatorów drewna nie maleje. Drzwi i okna drewniane są nie tylko estetyczne i praktyczne, ale można z nich zrobić główny element dekoracyjny elewacji domu, nadając im wyjątkowy kolor.
Krawędziaki, zwane inaczej kantówkami lub legarami to drewniane elementy konstrukcyjne, niezwykle istotne w przypadku dachów spadzistych. Jak zbudowane są krawędziaki i w jakich miejscach się je montuje, dowiesz się z poniższego artykułu.
|
|