Frezowanie to jedna z najczęstszych metod obróbki drewnianego materiału. Polega ona na nadawaniu drewnu oczekiwanego kształtu przy pomocy frezarki wyposażonej w ruchome obrotowe ostrza. Dzięki tej metodzie możliwe do wykonania są zarówno proste żłobienia, jak i skomplikowane płaskorzeźby, a łatwość użycia nowoczesnych frezarek sprawia, że z powodzeniem korzystają z nich zarówno specjaliści, jak i amatorzy.
0 Comments
Drewniane okna i drzwi to rozwiązanie ponadczasowe. Pomimo pojawiania się na rynku coraz nowszych rozwiązań technologicznych, liczba amatorów drewna nie maleje. Drzwi i okna drewniane są nie tylko estetyczne i praktyczne, ale można z nich zrobić główny element dekoracyjny elewacji domu, nadając im wyjątkowy kolor.
Krawędziaki, zwane inaczej kantówkami lub legarami to drewniane elementy konstrukcyjne, niezwykle istotne w przypadku dachów spadzistych. Jak zbudowane są krawędziaki i w jakich miejscach się je montuje, dowiesz się z poniższego artykułu.
Drewno jest materiałem cenionym od dawna, jednak w ostatnich latach jego popularność rośnie. Coraz chętniej wybierane są zarówno drewniane domy, jak i drewniane elementy wyposażenia wnętrz, a wśród nich meble. Czy wiesz, które wyroby tartaczne wykorzystuje się w branży meblarskiej?
Drewno jest materiałem o szerokim zastosowaniu ze względu na jego specyficzne właściwości. Jego wytrzymałość zależy od gatunku drzewa, z którego jest zrobione. Każdy rodzaj jest jednak bezpieczny dla ludzi i zwierząt, łatwo się rozkłada, a dodatkowo jest dobrym izolatorem. Nie przewodzi ani elektryczności, ani ciepła. Dowiedz się więcej o właściwościach izolacyjnych drewna.
Schody z drewna nadają wnętrzom przytulny, domowy charakter. Ten piękny naturalny materiał wymaga jednak odpowiedniej konserwacji i czyszczenia, bez których z biegiem czasu może nieco stracić swój blask. Dowiedz się, jakie metody i środki zastosować, by drewniane schody wewnętrzne mogły jak najdłużej zachować swój estetyczny wygląd.
Właściwości drewna przesądzają o możliwościach zastosowania go w stolarce. Istotne są nie tylko gatunki drzew, z jakich pozyskano drewno, ale ich wiek i sposób przechowywania. Najbardziej pożądane do obróbki jest drewno miękkie, a jednocześnie wytrzymałe i odporne na wpływ czynników zewnętrznych. Poznaj najczęściej stosowane gatunki drzew, które wykorzystuje się w stolarce budowlanej.
Aby dach spełniał swoje zadania i nie ulegał częstym awariom, rodzaj pokrycia dachowego musi być dopasowany do typu konstrukcji dachu. Nic nie stoi na przeszkodzie jednak, żeby już na etapie projektu konstrukcję dobrać do wymarzonego pokrycia, na przykład w postaci tradycyjnych czerwonych dachówek ceramicznych. Dopasowując rodzaj konstrukcji, należy brać pod uwagę nie tylko rodzaj pokrycia, ale też planowany spadek i rozpiętość połaci dachowej.
Podstawową konstrukcją dachu jest więźba, która wymaga dodatkowej warstwy nośnej. Wielu inwestorów uznaje sztywne poszycie za jedyną dostępną opcję. Alternatywą w dachach spadowych jest zastosowanie łat i kontrłat. Dzięki nim można stworzyć poszycie o wysokich właściwościach technicznych i użytkowych. Kontrłaty przybija się do krokwi, a następnie prostopadle do nich łaty dachowe. Wraz z folią wstępnego krycia są warstwą, na którą można nakładać dachówki, blachodachówki, gont lub płyty włóknisto-cementowe.
Drewno jako materiał do budowy domów służy człowiekowi od tysięcy lat. Przez długi czas ludzie używali także gliny, którą zastąpiła cegła oraz kamienia zamienionego na pustaki i inne materiały. Naturalne drewno jest na tyle uniwersalne, że wciąż stosuje się je do produkcji elementów, z których tworzy się meble, podłogi, tarasy oraz konstrukcje budynków.
|
|